MENÜ

Az Apró Áruk Honlapja

Nyulak

Betegségei:

Cysticerosis

A kertben tartott nyulaknál gyakori betegség a Cysticercosis, melyet laposférgek okoznak. Ezek az élősködők kutyák bélrendszerében élnek, és mikroszkopikus méretű petéik a kutyaürülékben is megtalálhatók. Így könnyen megfertőzik a füvet, amit elfogyasztva átkerülnek a peték a nyusziba. A peték a hasüregben vagy a májban, először apró ciszták formájában indulnak fejlődésnek. Ezek elszaporodása végzetes is lehet, annak ellenére, hogy tünetek nemigen mutatkoznak. Ezért ne engedjük a nyuszit szabadon eszegetni a kertben, ha előtte kutya is járhatott arra.

 

Vírusos hemorrágási kór (VHD)

Ezt a betegséget 1984-ben, Kínában regisztrálták először. Akkor országszerte elhullásokat okozott a nyúltenyészetekben, majd később szinte az egész világon elterjedt. A kór a májat támadja meg, és szinte azonnal elhullással jár. A ma VHD- ként ismert betegség okozója egy kalci-vírus, amely rendkívül fertőző és közvetlen érintkezéssel gyorsan terjed. Hasonló a myxomatózishoz, ezt a betegséget is terjeszthetik bolhák és legyek.
  A VHD lappangási ideje igen rövid, a fertőzött állatot egy-két napon belül elpusztítja. Az egyetlen kísérő tünet az enyhe orrvérzés, vagy a végbélnyílás körül jelentkező vérszennyeződés. A két hónapnál idősebb nyulakon idegi tünetek jellemzőbbek, a kimenetel ekkor is végzetes. Hatékony oltás létezik a betegség megelőzésére, amelyet körülbelül havonta kell ismételni a veszélyeztetett környezetben tartott nyulak esetében.

Szőrrágás

Különösen az Angórák körében gyakori ez a veszélyes viselkedés. Nem azért, mert az állat bőre túlságosan csupasszá válna, hanem azért, mert a lenyelt szőrszálakból összetömörödő gombóc a gyomorban vagy egy azt követő bélszakaszban elzáródást okozhat. Ez akár végzetes is lehet. A hagyományos módszer ennek az elkerülésére 20 ml paraffinolaj szájon át történő beadása (ehhez legjobb, ha az állatpatikában veszünk egy fecskendőt), egy héten keresztül naponta kétszer. Hogy a hatást elősegítsük, adhatunk masszázst is, de csak óvatosan, a hasát pár percig simogatva minden egyes paraffinolaj-adag után.

Myxomatozis

Ezt egy dél-amerikai Pox-vírus okozza, amely származási helyén csak enyhébb tünetekkel járó megbetegedést okoz az ott honos nyúlfajokban. Amikor azonban az 50-es években betelepítették a vírust Ausztráliába és Európába is, hogy a túlságosan elszaporodott nyúlállományt valahogy szabályozzák általa, hatalmas pusztítást vitt végbe. A vadon élő állatokban azóta kifejlődött egyfajta immunitás, a házinyulak számára azonban így is nagy veszélyt jelent a myxomatózis.
  A vadon élő és a házinyulak közötti közvetlen kapcsolat csak az egyik útja a vírus terjedésének. Hordozhatják azonban a bolhák is, melyek a nyulak fülében élnek, vagy akár a szúnyogok is, bár ez utóbbi inkább a melegebb éghajlatú országokra jellemző. A tünetek közül megemlítjük a szemek és a szemhéjak megduzzadását, amely végül az állat megvakulását idézi elő. 

Eladó nyulak!!

1 vadas süldő bak 1500ft

Szavazás

Teccik az oldal??
Király
Közepes
Törlés a vége...
Asztali nézet